Jak przebiega budowa domu szkieletowego?
Domy drewniane są ekologiczne, ładne i nowoczesne. W odróżnieniu od budynków murowanych, większa część prac przebiega poza placem budowy. Dzięki temu miejsce inwestycji pozostaje czyste, a prace można prowadzić o każdej porze roku. Jak to możliwe? Przeczytaj, jak wyglądają poszczególne etapy budowy domów szkieletowych.
Prace na hali produkcyjnej
Elementy konstrukcyjne służące do budowy domów szkieletowych, przygotowywane są w głównej mierze na hali produkcyjnej. Tam mierzone, docinane i odpowiednio obrabiane jest drewno, z którego powstaje budynek. Staranne wykonanie komponentów gwarantuje ich idealne spasowanie i szczelność gotowego obiektu. Drewno jest materiałem, który pracuje przy zmianie temperatur – kurczy się w zimnie i rozszerza, gdy jest gorąco. Specjaliści muszą przewidzieć te reakcje, kiedy opracowują wymiary poszczególnych części składowych. Na hali produkcyjnej dobierane są także elementy łączne, które pozwalają na scalenie konstrukcji w docelowym miejscu. Gotowe segmenty są testowane pod kątem wytrzymałości. Dom szkieletowy zostaje spakowany i przygotowany do transportu na działkę, na której ma stanąć.
Prace na miejscu budowy
Na miejscu inwestycji musi zostać przygotowany fundament, na którym stanie budynek. Poza tym budowa domów szkieletowych odbywa się na sucho, bez konieczności dostarczania betonu. Montaż odbywa się wyłącznie z użyciem standardowych narzędzi, takich jak wiertarka, poziomica i wkrętarka. Do łączenia drewna służą dostarczone certyfikowane śruby, kotwy i łączniki. Montaż można wykonać samodzielnie, z pomocą szczegółowej instrukcji, lub skorzystać z usługi fachowców. Złożony dom trzeba tymczasowo zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną, która uchroni konstrukcję przed zmoczeniem przez deszcz, a następnie wykonać izolację i elewację.